CONQUEST REFORGED

194cover10358132

Witaj Minecraftowiczu! 

Dowiesz się tutaj, co to jest Conquest Reforged, jak go zainstalować i używać. Poznasz jego ogromną moc i potencjał, oraz dowiesz się dlaczego jest jednym z najlepszych modów do budowania.

Conquest Refroged to mod do Minecraft, który bazuje na jednej z najpopularniejszych paczek tekstur w stylu średniowiecznym – Conquest_ (autor: Monsterfish_)

 

Dlaczego paczka tekstur została przerobiona na mod?

Tekstury Conquest_ największą swą moc ujawniają na wersji Minecraft 1.7.10, gdyż korzystają z MetaDat danych bloków. Każdy blok w Minecraft ma 15 MetaDat, czyli może występować pod 16 różnymi teksturami. Weźmy sobie za przykład blok desek. 

Deska ma ID: 5 – inaczej 5:0 i do tego ID przypisana jest podstawowa tekstura deski. Jak wspomniałem wyżej, każdy blok ma 15 MetaDat czyli 5:1, 5:2, (…),  5:15, więc deska może mieć 16 różnych tekstur i tak też wygląda to w paczce Conquest_.

Paczkę w wersji paczki zasobów (wersja klasyczna nie Conquest Reforged) możesz pobrać ze strony tutaj -> Conquest 1.14.4 v1.3

[sociallocker id=”237″]

Od 5:0 do 5:5 występują podstawowe tekstury desek normalnie dostępne w grze. Conquest wykorzystuje wszystkie MetaDaty, dlatego ilość desek, jakie możemy wykorzystać jest ogromna.

Dodatkowo, każda z tekstur może też być inna w zależności od biomu w jakim występuje. Na przykład ID 5:13 na obrazku powyżej widać, że jest to beczka z solą. Przypuśćmy, że występuje ona w biome Plains, ale już w biome np. Forest będzie to tekstura beczki z jabłkami. 

Dzięki wykorzystaniu zarówno MetaDat jak i biomów, jeden blok może mieć ogromną ilość tekstur.

Licząc najprościej:

  1. 1 blok ma 15 MetaDat, czyli 16 tekstur
  2. Każda z tych 16 tekstur może mieć inną teksturę w zależności od biomu, a biomów jest nieco ponad 60, czyli 16×60 = 960 różnych tekstur
  3. Pomnóż teraz liczbę wszystkich bloków w grze razy 960, a otrzymasz odpowiedź na pytanie: Ile może być bloków do budowania w Minecraft, pod warunkiem, że ktoś zrobi do nich tekstury.

Czy teraz dostrzegasz ogrom możliwości, jakie oferują MetaDaty oraz paczki tekstur korzystające z nich?

MetaDaty w wersji Minecraft 1.10?

W wersji Minecraft. 1.10 i wyżej MetaDaty nie są już dostępne. Budowniczy i gracze nie mieli już możliwości korzystania z nich więc trzeba było pójść na kompromis. Albo zostajesz na 1.7.10 i masz tonę bloków do budowania, albo grasz na nowej wersji Minecraft ale już bez MetaDat. Pamiętajcie też, że wersja MC 1.7.10 jest najlepszą dotychczas do instalowania modów i korzystania z MetaDat. 

W związku z takim obrotem spraw, powstał mod, który umożilwia korzystanie z MetaDat na wersji MC 1.10 i wyżej i nazywa się właśnie Conquest Reforged. Jego ogromnym atutem jest przede wszystkim to, że wszystkie MetaDaty dostępne są bezpośrednio w ekwipunku. W MC 1.7.10 MetaDaty trzeba było przywoływać za pomocą komend pluginu World Edit, MetaCycler lub moda napisanego na moją prośbę przez GoblinBob’a – MetaChanger.

deco

Mod ten korzysta również z możliwości dodawania do bloków modeli 3D, dzięki czemu zwykłe bloki mogą nabrać realistycznych kształtów. 

Niestety są też wady przejścia na najnowszą wersję Minecraft z modem Conquest Reforged. Jeżeli ktoś grał na 1.7.10 i stworzył sobie idealną paczkę modów do grania i budowania, to może mieć spory problem z zaktualizowaniem tej paczki do 1.10 i wyżej, ponieważ wiele modów nie doczekało się swoich aktualizacji 🙁 Dlatego ja korzystam z obydwóch wersji, zarówno 1.7.10 jak i 1.10.2, w zależności od tego, co chcę zrobić.

 

Jak zainstalować Conquest Reforged?

Instalacja tejże modyfikacji jest naprawdę prosta. 

  1. Pobierz rekomendowaną wersję Forge na 1.10.2 i zainstaluj ją na czysty Minecraft. 
  2. Uruchom grę korzystając ze stworzonego profilu Forge – utworzy się wtedy folder mods w głównym katalogu .minecraft/mods
  3. Pobierz OptiFine na wersję 1.10.2 . Pobrany plik .jar wrzuć do folderu .minecraft/mods, następnie uruchom grę i upewnij się, że mod działa poprawnie. 
  4. Pobierz Conquest Reforged Mod i zainstaluj go podobnie, jak OptiFine
  5. Pobierz Conquest Reforged Resource Pack i pobrany plik .zip umieść w folderze .minecraft/resourcepacks. Włącz paczkę tekstur w menu gry.
  6. W launcherze Minecraft wejdź w opcje profilu Forge, na którym zainstalowałeś mody i zmień argumenty JVM aby usprawnić działanie gry
  7. Użyj połowy pamięci, którą masz dostępną w komputerze. Ja mam 8Gb więc ustawiam -Xmx na 4G

opcje

Teraz wystarczy uruchomić grę i cieszyć się możliwością korzystania z MetaDat na Minecraft 1.10.2 [/sociallocker]